یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است. هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصی و روانی فرد، به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی،خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد مشاوره پاسخگوی سه موقعیت اساسی است: 1- پیشگیری از مشکلات و بیماریهای روانی و اجتماعی2- درمان و بهبود مشکلات روانشناختی3- بالا بردن شناخت خویشتن و باور‌استعدادها و توانمندی‌ها.

                 مشاور کیست؟ مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته های علمی مربوطه، توانایی یاری رساندن به مراجعان را پیدا کرده و شرایط خاصی داشته باشد. او زندگی و معنی آن را درک می کند، به اصول حرفه ای خود پایبند است و به ارزشهای والای انسانی و اخلاقی متعهد است.

           مشاوره چیست؟ مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجع « یا مراجعان» است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش ، مهارت و توانایی های خود، به مراجع کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود بدست آورد و به مطلوبترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند. حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مراجع برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

در این راستا خدمات مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه دامغان  جهت دانشجویان، کارکنان واساتید به شرح ذیل می باشد :

1 . واحد درمان : وظیفه این واحد کمک به تسهیل رشد فردی ، حل مشکلات و درمان اختلالات و بیماریهای روانی است .

  - مشاوره و روان درمانی : مراجعین در این نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات یاری می شوند.

  -راهنمایی و مشاوره تحصیلیافرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیل می باشند و یا درصدد تغییر رشته تحصیلی خود هستند ، می توانند از این مشاوره بهره مند شوند.

  - راهنمایی و مشاوره ازدواج : افرادی که قصد همسر گزینی دارند با معیارهای علمی انتخاب، آشنـا شده و راهنمـایی های لازم را دریافت می کنند و در این زمینه بر مهارتهای ارتباطی و شناخت تفاوتهای فردی و نیازهای یک زندگی مشترک تأکید می شود.

  -مشاوره خانواده افرادی که علاقمند می باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق تری ببخشند و یکنواختی زندگی را مرتفع سازند، یا دچار مشکلات خانوادگی هستند و در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

  - مشاوره شغلی : این واحدبه منظور انتخاب شغل مناسب با شناسایی استعدادها و توانایی ها، رغبتها و شخصیت به مراجعین جهت حل مشکلات شغلی، افزایش رضایت شغلی کمک می نماید

  -مشاوره مدیریت بحراندر زندگی هر فردی مراحل بحرانی وجود دارد. افرادی که دچار بحرانهای روحی- اجتماعی و خانوادگی شده اند می توانند از این مشاوره بهره گیرند.

  -روان درمانی و مشاوره شخصیافرادی که در زمینه های عاطفی، سازگاری، خود شناسی و پاره ای از بیماریها نظیر افسردگی ، وسواس، اضطراب دچار مشکل هستند می توانند از این مشاوره بهره بگیرند.

  -مشاوره گروهی ارائه خدمات بالا به شکل گروهی، ویژه افرادیست که دارای مشکلات مشترک می باشند و مشاور تشخیص می دهد‌که این نوع مشکلات در گروه، سریعتر قابل حل می باشد.

2 . واحد روانسنجی

این واحد با انجام تست های مختلف هوش ، استعداد ، رغبت و شخصیت به تشخیص و درمان کمک می نماید.

3 . واحد آموزش

درس آموزش مهارتهای زندگی جهت دانشجویان نو ورود و دانشجویان مقاطع بالاتر بر اساس یک برنامه زمانبندی شده ارائه می شود این درس مورد علاقه دانشجویان بوده و ارائه آن از نظر دانشجویان بسیار ضروری است.

4 . واحد مددکاری

پیگیری مسائل و مشکلات مراجعین در زمینه امور مرتبط با خانواده ، خوابگاه ها ، امور تحصیلی ، شغلی و در صورت ضرورت بازدید ازخوابگاه و کمک به رفع نیازهای اولیه از اهم وظایف این واحد است.

5 . مشاوره خوابگاه ها

مرکز مشاوره اقدام به ارائه خدمات مشاوره ای در خوابگاه های دانشجویی می نماید. دانشجویانی که نمی توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند می توانند از خدمات مشاورینی که در خوابگاه ها حضور دارند، استفاده نمایند.

3 رتبه برتر